Любопитни факти за рециклирането на коли
Всички сме виждали изоставени коли, които не са в движение, но продължават да заемат място и да загрозяват гледката. Често не си даваме сметка, че само за ден можем да се отървем от тях.
Това няма да коства нищо на притежателите им, а напротив – ще имат възможност да изкарат бързи пари. Надяваме се със следващите факти да ви стимулираме да предприемете действие.
- От всички продукти, които употребяваме и се рециклират редовно, този, който се рециклира най-много, е именно автомобилът.
- Поне 25 милиона тона годишно е рециклираният материал от предадените за скрап превозни средства.
- Индустрията, занимаваща се с рециклиране на коли, има вече 75-годишна история.
- Автомобилните части втора ръка са чувствително по-евтини от новите. В някои случаи те могат да бъдат с до 80% по-ниски цени!
- Колите за скрап осигуряват около 14 милиона тона стомана.
- Годишно превозните средства, които излизат от употреба и могат да бъдат предадени за скрап, са над 27 милиона.
- 80% от автомобила може да бъде рециклиран. Материалите, които не могат да бъдат рециклирани, се отделят.
- При акумулаторите процентът, който може да бъде рециклиран, е още по-висок – достига 99%.
- Една от най-рециклираните части на автомобила са гумите. Рециклираният материал се ползва за изработка на сандали, площадки и автомобилни стелки.
- Ежегодно се рециклира толкова много стомана, че от нея могат да бъдат произведени 12 милиона нови коли.
- В определени случаи и предното стъкло може да бъде рециклирано.
- Интересен факт е, че маслото също може да бъде рециклирано. Рециклираното масло може да запълни 80 милиона варела.
- Давайки възможност на хората бързо и лесно да предадат за скрап своите автомобили, постепенно се намаляват превозните средства, които застрашават сигурността на пътя с лошото си техническо състояние.
- Рециклирането намалява нуждата от добива природни ресурси за производство на стомана. Рециклирането на 1 тон стомана може да осигури до 50 кг. варовик, до 630 кг. въглища и до 1100 кг. желязо.
- Частите за втора употреба невинаги се използват за първоначалното си предназначение. Те участват още в арт инсталации, в производството на мебели, кухненски съдове, врати и др. Често единственият лимит за употребата им се оказва въображението ни!